מאמר על צום

Clay pottery with table linens

מאת: סואמי שיבננדה    |    תרגום מאנגלית: עומר חגי

תועלותיו

במידה ומופיע הסימפטום הקטן ביותר למחלה בגוף האדם, זה סימן טוב להתחיל לצום במשך יום או שניים. בעלי החיים, שהטבע הוא עזרם היחיד, צמים בצורה טבעית. אם צום על בסיס מים בלבד הינו קשה מדי, סחוט שניים או שלשה פירות וערבב עם כמות ניכרת של מים. ביום צום אין לאכול מזון מוצק או פירות בשרניים (כגון בננה). סוג זה של צום מועיל לשמירת הבריאות.

הצום הינו אמצעי מהיר לרפואת מחלות רבות. פעולת הצום מאפשרת לבטן מנוחה, וכן מסלקת רעלים מן הגוף. הגוף מתנקה ונעשה יותר אנרגטי. יש לנהוג בתשומת לב רבה כאשר שומרים על צומות ארוכים. עליהם להתנהל תחת השגחת מומחה. אחרת, קיים סיכוי רב לגרום למערכת הגופנית יותר נזק מתועלת. שניים או שלושה ימי צום יכולים להיות מנוהלים ללא הדרכה. בזמן הצום המחשבות חופשיות להעמיק חקר ולהגיע אל הנשגב במשך שעות רבות יותר מאשר ביום רגיל. הצום מצעיר את הגוף ומרכז את המחשבות. כל כוחותיך יתחדשו מן היסוד. פיזית, גופך יעבור שיפוץ כללי. מנטלית, יתפתחו כוחות הריכוז שלך, ויגברו יכולות ההתנגדות שלך להפרעות גופניות, חולי, ותשישות. גם דרכי ריפוי מעולות כמו הצום, אין בכוחן להשיג את הבלתי אפשרי. אין בכוחו של הצום לרפא מחלות אשר נגרמו כתוצאה מתזונה לקויה, מומים מולדים או ליקויים חמורים במערכת האורגנית. צומות ארוכים אינם מומלצים במהלך הריון או במקרים של חולי אקוטי.

הצום מאפשר ראייה צלולה של הדברים. אדם אשר מתרגל צום בצורה כנה ואמיתית ובמרווחים קבועים, הינו בעל מחשבה צלולה וחדה, ויכולות ביטוי ודמיון נעלות. האגו אינו עומד בדרכו. מחשבותיו נשגבות ויציבות. פעולותיו נעשות בחריצות ובשקידה. מחשבותיו הינן קרני אור בחשכת חיי האדם.

תרופה מהירה

הצום הינו אמצעי הריפוי של הטבע. יש בכוחו להשיב בריאות היכן שכל האמצעים האחרים נכשלו. הצום נותן לטבע הזדמנות לנקות את מערכות הגוף. צום מוחלט משמעו הנזרות מוחלטת מכל דבר מאכל, מוצק או נוזלי. מים אינם מוגדרים 'מזון'. הם אינם מגרים את התיאבון. במהלך צום, שתו הרבה מים. שתיית מים תמנע את תחושת החולשה. ישנו הבדל בין צום לבין הרעבה עצמית. צום נערך לשם מטרות דתיות, רוחניות, או לשם השבת בריאות גופנית. זהו ויתור על אוכל כאשר רעב אמיתי איננו, סילוק רעלים ורעלנים שהצטברו במערכות הגוף, ומתן אפשרות לטבע לפעול את פעולתו המרפאת בצורה משביעת רצון. במהלך הצום, אנו מסירים מחלות ומשיבים בריאות גופנית, מרץ, חיות וחיוניות. הפראנה (=כוח החיים) מתרכזת ומתאחדת, וניצוץ החיים מוצת מחדש. אין להמשיך בצום כאשר תפקוד הלב נעשה איטי מאוד ו\או כשמורגשת חולשה משמעותית. כאשר הינך צם, אל תעסיק את מחשבותיך בענייני אוכל. לא תפיק את תועלות הצום אם מחשבותיך יהיו עסוקות כל הזמן באוכל. הפנה את מחשבותיך לנשגב, לאל. ארח מחשבות נעלות וגבוהות.

שבירת צום שיטתית

ניתן לשבור צום בכל זמן. אולם, במידה וישבר הצום לפני שהרעב מופיע בצורה טבעית, לא תחווה את מירב התועלת מכך. לאחר שהצום נשבר כראוי, וגם במשך תהליך שבירת הצום, ייתכן ותהיה נטייה לעצירות. לאחר זמן מה נטייה זו תעלם לחלוטין. לכן זהו רעיון טוב לדבוק בדיאטת פירות במשך מספר ימים לאחר שבירת הצום. פירות מתעכלים בקלות רבה ומגרים את פעולת המעיים.

תוכל לשבור את צומך עם מעט מרק ירקות או מיץ פירות מהול, או חלב קוקוס. במקרים של צום ממושך, הקפד על התפריט הנ"ל לאחר שבירת הצום, לאורך רבע ממשך תקופת הצום (לדוגמא, אם צמת במשך 12 יום, הקפד על תפריט זה במשך 3 ימים נוספים).

לאחר צום ממושך, יכולת העיכול נחלשת מאוד. אין לצרוך מזונות כבדים מייד לאחר הצום. על הטבע לקחת את הזמן הדרוש, ולכוון לקראת חידוש וחיזוק. חלב הינו מזון כבד. יש להמעיט בו. לאחר צום ממושך, שתה חצי כוס מיץ פירות מהול במים, שלש או ארבע פעמים, ביום הראשון.

הצטרפו לשיעור יוגה ביוגהפוינט - פנו אלינו בוואטסאפ או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.